4. SİVAS TARIM VE HAYVANCILIK FUARI - AGROSİVAS’ 2017

4. SİVAS TARIM VE HAYVANCILIK FUARI - AGROSİVAS’ 2017

SİVAS 4. “TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA FUARI (24-27 AĞUSTOS 2017)

Sivas Kongresi’nin 98’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında AGRO Sivas 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarı (24-27 Ağustos) törenle açıldı. Sivas Kongre Merkezi ve Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen açılışa Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi Sivas milletvekilleri, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, il ve ilçe protokol üyelerinin yanında vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, açılış konuşmaları, kurdela kesimi ve stand ziyaretleri ile devam etti.

"Toprak suyla çiftçi bilgiyle buluşursa inşallah bereket gelir"
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile 4. Sivas Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın açılışına katıldı.
Fakıbaba, Kendilerine büyük işler düştüğüne ve vebal altında oldukları için çok az uyuduklarına dikkati çeken Fakıbaba, "Çok çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Eğer toprağı suyla buluşturur, insanları, çiftçileri eğitirsek Türkiye'nin önü açılacaktır. Tarlaları suyla buluşturduğumuzda Türkiye'nin hızını Allah'ın izniyle kimse engelleyemez." ifadelerini kullandı.
Sivas'a da, Şanlıurfa'ya verilen destek kadar destek verileceğinin altını çizen Fakıbaba, aynı desteğin tüm illere, bölgelere verileceğini söyledi.
Fakıbaba, tarım olmazsa yaşamın olmayacağına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Gıdayı, tarımı üreteceğiz. Gece gündüz çalışıyoruz ve hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah, toprağımızı suyla, çiftçimizi bilgiyle buluşturacağız. Su verilmesinin en kötü örneği Urfa'dır. Harran'a suyu verdik, suyu olduğu gibi tarlalara akıttık, vahşi sulamayla toprağı tuzlandırdık ve o gübreli o güzelim topraklar olduğu gibi sınır dışına Suriye'ye gitti. O suyla Suriye hiç gübreye falan gerek kalmadan binlerce kilometrelik toprak alanına sahip oldu ve orada organik tarım yaptı. Onun için Tarım Bakanı olarak inşallah bundan sonra çizeceğimiz yol hep kapalı sistem olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bana talimatı bu oldu. 'Fakıbaba ne yapacaksın?' dedi. 'Vahşi sulamaya son' dedim. Az olsun ama bundan sonra temiz olacak, suyun ve toprağın kıymetini bileceğiz. Su ve toprak Türkiye'nin en önemli iki şeyi, üçüncüsü eğitim, dördüncüsü insan. Öyle güzel insanlarımız var ki vallahi ben gurur duyuyorum. Bizim insanımız zeki, çalışkan, üretken ve ona imkân verdiğinizde neler neler yapar onu çok iyi biliyorum."

"Türkiye'yi de Sivas'ı da tarımda hak ettiği yere getireceğiz"
Bakan Yılmaz da, açılışta yaptığı konuşmada, tarımın stratejik bir sektör olduğunu, enerji güvenliği kadar gıda güvenliğinin de önemli olduğunu vurguladı.
Bundan sonraki hedeflerinin toprağı suyla, çiftçiyi bilgiyle buluşturmak olduğunu belirten Yılmaz, "Toprak suyla çiftçi bilgiyle buluşursa inşallah bereket gelir. Zira tarım zordur, bu yüzden çiftçi bu milletin temel direğidir, orta direğidir." dedi.
"Sivas'ın yüzde 66'sı geçimini tarımdan sağlıyor. Sivas, yulaf ve görengede (korunga) Türkiye birincisi, buğday ve aspirde Türkiye üçüncüsü. Yonga tiritikalede Türkiye beşincisi, şeker pancarı ve patateste Türkiye yedincisi, kayısıda Türkiye sekizincisi, arpada Türkiye dokuzuncusu, süt ve bal üretiminde yedinci, alabalık üretiminde Türkiye beşincisidir. Sivas'ta tarımda ne yapsak yeridir. Göç var, tarımda çalışan da azalıyor ama buna rağmen et üretimi, süt üretimi gerek Türkiye gerekse de Sivas'ta artıyorsa nüfus azalmasına rağmen tarımda üretim artmışsa verimliliği yakalamışız demektir.
Allah nasip ederse, önümüzdeki dönemde Türkiye'yi de Sivas'ı da tarımda hak ettiği yere getireceğiz. 2002'de Türkiye'de büyükbaş hayvan sayımız 9 milyon 800 bin idi, 2016'da 14 milyon 200 binin üzerinde. Küçükbaş hayvan sayısı 31 milyon 900 binin üzerindeydi, bugün 41 milyon 300 binin üzerinde. Koyun 25 milyonun üzerindeydi bugün 30 milyonun üzerinde. Keçi 6 milyonun üzerindeydi, bugün 10 milyonun üzerinde. Türkiye'de süt üretimi 8 milyonun üzerindeydi bugün 18 milyonun üzerinde, kırmızı et 420 bin tonun üzerindeydi, bugün 1 milyon 170 binin üzerinde. Tavuk eti 700 bin tondu bugün 1 milyon 800 bin tonun üzerinde. Yumurta 11 milyarın üzerindeydi bugün 18 milyarın üzerinde. Bal 74 bin tonun üzerindeydi, şimdi 105 bin tonun üzerinde. Bu sayıları artırabilmek mümkün. Bunun için tarımda verimliliği sağlamak lazım.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Şu coğrafyayı görüyorsunuz. Bu coğrafyada Türkiye sığınmacı kabul ediyor. Bu olaylar bizim başımıza gelse bizim gidebilecek başka bir toprağımız, başka bir vatanımız yok. Şehit kanlarıyla sulanmış olan bu toprakların kıymetini çok iyi bilmemiz, birbirimize kenetlenmemiz lazım. Birlik ve beraberliğimizi korumamız gerekiyor” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da yaptığı konuşmada tarımın önemine değinerek, fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Bayraktar, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ın doğu, batı, güney ve kuzey yollarının kesiştiğini önemli bir kavşak noktası olduğunu bildirerek, “Yüzölçümünde Konya’nın ardından ikinci, tarım alanlarında Konya ve Şanlıurfa’nın ardından üçüncü olan Sivas, 1238 köyü, 766 mezrasıyla kırsal kalkınmayla gelişerek, ilin ve civar illerin göç vermesini önleyecek kadar önemli bir ilimiz” dedi.

E-Bülten

E-Bülten’e kayıt ol, son fuarlardan ilk senin haberin olsun.